Dan drugi - Bliski Istok i slomljeni svijet

SBC - Savez živih crkava ujedinjenih poslanjem i služenjem svojim lokalnim zajednicama

Pomirenje donosi dobre plodove

Cape Town, 19. listopad 2010. (IBA) - Osobno i skupno razmatranje Efežanima poslanice uz nadahnuto izlaganje Ruth Padille DeBorst obilježilo je početak drugog radnog dana Lausanne 3. I kao što Pavao najprije izlaže nakanu Božjeg univerzalnog spasenja i pomirenja (Židova i pogana) u Kristu da bi zatim progovorio o konkretnom načinu življenja tog jedinstva, tako su i sudionici iz 'nebeskih visina' izvješćima o životu Dalita u Indija vraćeni u surovu stvarnost ovoga svijeta u kojemu se na svakom kraju zemaljske kugle danomice događa tako puno podijeljenosti i zla. Tako Daliti u Indiji, koji nisu smatrani čak ni kastom, žive u robovskim uvjetima nedostojnima čovjeka. Podijeljenost Palestinaca i Izraelaca koja nanosi bolne patnje svima, traže da Crkva Isusa Krista stane odlučno za pomirenje. O tome kako služba Musalaha aktivno djeluje na tom planu svjedočili su palestinska kršćanaka Shadia i izraelski kršćanin Daniel. Ruanda koja nam je dobro poznata po genocidu koji se zbio u toj zemlji i koja je 1994.  brojila skoro 90% kršćana, prošla je strašnu golgotu kad je preko milijun Tutsija pobijeno. Zašto se to zbilo, zapitao se Antoine Rutaysire? Zbog nedostatka kontekstualizacije, zbog metode prezentacije, zbog neautentičnosti prenositelja Radosne vijesti i konačno zbog lošeg odnosa Crkve i političkog establišmenta. No, iz toga su mnogo naučili i danas ta zemlja, nasuprot očekivanjima broji oko 95% kršćana.

Prvi dio popodnevnog multipleksa donio je sljedeće teme: Pokretanje izvora za evangelizaciju svijeta, Mir narodima: etnicitet i Božja misija, Kriza okoliša, Evanđelje i kršćansko svjedočanstvo, te Bogatstvo i siromaštvo: odgovor putem mjesne i sveopće Crkve, a drugi dio je bio ispunjen seminarima. Ponuđena su dvadeset i dva seminara najrazličitije tematike s, dakako, glavnim naglaskom na različite vidove evangelizacije kao i metode za uspješnu evangelizaciju.

Večernji je program započeo s puno pjesme i plesa na koji su vrsni glazbenici vrlo lako potaknuli oduševljeno mnoštvo, a bio je posvećen životu Crkve na Bliskom Istoku s posebnim osvrtom na velike probleme s kojima se susreće današnji svijet. U Sjevernoafričkim zemljama (od Mauritanije do Tunisa) kršćansko je svjedočanstvo najmalobrojnije i tu nalazimo svega oko 1% kršćana. Njihove su teškoće velike jer se prihvaćanje kršćanstva drži izdajom obitelji i društva. Progonstva tu nisu rijetka. No u pojasu od Egipta do Iraka situacija se dosta razlikuje. Tu su povijesno kršćani prisutniji, a i satelitska je televizija omogućila mnogima da se upoznaju s porukom o Isusu Kristu i da ju radosno prihvate. U Iranu, 'zatvorenoj zemlji s ljudima otvorenih srdaca' bilježi se veliki porast broja kršćana. Palestinski su kršćani odabrali put nenasilja na nasilje koje im se često čini. Progovorili su tako o dirljivim promjenama koje nastaju kad ljudi prihvate Krista svjedočeći svojim životima istinitost Pavlovih riječi: 'On od dvoga učini jedno'. U Libanonu su kršćani prepoznali da je budućnost u djeci i zato veliki naglasak stavljaju na službu djeci, dok su egipatski kršćani shvatili da vjera i djela idu ruku pod ruku i da jedino tako i jedino tada mogu očekivati da se njihova poruka prihvati.

Slomljeni svijet u kojemu živimo na tragičan je način predstavljen kroz priču djevojke iz Kambodže koja je kao 16-to godišnjakinja prisiljena na prostituciju u bordelu gdje četiri i pol godine nije vidjela sunce, sve dok na čudesan način nije izbavljena da bi joj kršćani kroz rehabilitaioni centar omogućili da ponovo skupi krhotine svog života i nastavi prekinuto obrazovanje.

Još je jedan veliki problem današnjeg svijeta, infekcija HIV/AIDS-a zauzela mjesto u programu. Čula su se tako svjedočanstva o tragičnim životni pričama, ali i o spasonosnim Božjim djelima. 'Crkva mora biti na čelu borbe protiv AIDS-a! Pozvani smo djelovati!'

Večernji je susret završio Gospodnjom molitvom na jezicima prisutnih i blagoslovom otpusta.